Online events

Online Internet transmission will be available for Plenary Lectures

 

GMT-7
GMT-4
GMT-3
GMT+1
GMT+2
GMT+4
GMT+5.30
GMT+8
GMT+9
GMT+10

Los Angeles

New York

Buenos Aires

London

Madrid
(local time)

Moscow

Delhi

Beijing

Tokyo

Sydney

 
The online service will be temporaly off till migration to its definitive site.

Local time Lecture
 

Tuesday, 22 August

 

10.30

Opening Ceremony

15.00

Laudationes

17.15

Richard Hamilton, Columbia University, New York, USA
The Poincaré conjecture

18.30

Alfio Quarteroni, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Lausanne, Switzerland and Politecnico di Milano, Milan, Italy  
Cardiovascular mathematics
 
Wednesday, 23 August    
 

09.00

Terence Tao, University of California, Los Angeles, USA
Long arithmetic progressions in the primes

10.15

Avi Wigderson, Institute for Advanced Study, Princeton,USA
P, NP and mathematics: a computational complexity perspective

11.45

Percy Deift. Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University, New York, USA
Universality for mathematical and physical systems

14.00

Gauss Prize Lecture
 
Thursday, 24 August   
 

09.00

Richard P. Stanley,   Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA 
Increasing and decreasing subsequences

10.15

Henryk Iwaniec, Rutgers University, Piscataway, USA
Prime numbers and L-functions

11.45

Étienne Ghys. École Normale Supérieure de Lyon, Lyon, France
Knots and dynamics 

14.00

Special Lecture on the Poincaré Conjecture, by John Morgan
A report on the Poincaré Conjecture 
 
Friday, 25 August  
 

09.00

Ib Madsen, Aarhus University, Aarhus, Denmark,  
Moduli spaces from a topological viewpoint

10.15

Iain Johnstone, Stanford University, Stanford, USA
High dimensional statistical inference and random matrices

11.45

Emmy Noether Lecture, by Yvonne Choquet-Bruhat (SA)
Mathematical problems in General Relativity

14.00

Lecture by the Nevanlinna Prize Winner
 
Saturday, 26 August   
 

09.00

Robert V. Kohn, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University, New York, USA
Energy-driven pattern formation 

10.15

Sorin Popa, University of California, Los Angeles, USA
Deformation and rigidity for group actions and von Neumann algebras  

11.45

Michèle Vergne, École Polytechnique, Palaiseau, France and Institut de Mathématiques de Jussieu, Paris, France
Applications of equivariant cohomology  

14.00 

Lecture by a Fields Medalist
19.00
Benoît Mandelbrot, IBM Watson and Yale University, USA
The nature of roughness in mathematics, science and art
  
Monday, 28 August 
 

10.15

Arkadi Nemirovski. Technion - Israel Institute of Technology, Haifa, Israel
Advances in convex optimization: conic programming

11.45

Kazuya Kato, Kyoto University, Kyoto, Japan
Iwasawa theory and generalizations

14.00

Lecture by a Fields Medalist.
 
Tuesday, 29 August   
 

10.15

Jean-Pierre Demailly, Université Joseph Fourier, Grenoble, France
Compact Kähler manifolds and transcendental techniques in algebraic geometry

11.45 

Ronald DeVore, University of South Carolina, Columbia, USA
Optimal computation 

14.00

Lecture by a Fields Medalist.
18:00 ICM 2006 Closing Round Table
 
Wednesday, 30 August   
 

09.15

Juan Luis Vázquez, Universidad Autónoma de Madrid, Madrid, Spain 
Nonlinear diffusion, from analysis to physics and geometry

10.15

Yakov Eliashberg. Stanford University, Stanford, USA
Symplectic field theory and its applications

11.45

Oded Schramm, Microsoft Corporation, Redmond, USA, 
Random, conformally invariant scaling limits in 2 dimensions

14.00

Lecture by a Fields Medalist.
18.00 Closing Ceremony.